Apr. 17th, 2021

nikolai_karpitsky: (Default)
Григорія Сковороду часто називають мандрівним філософом. Але що це означає – бути мандрівним філософом? Це одне з питань, який ми збираємося обговорити на науково-просвітницькому круглому столі, присвяченому Григорію Сковороді.

Філософія існує у двох формах – в академічній, як теоретична система, і в практичній - як досвід життя. Григорій Сковорода не був академічним філософом, і його філософія втілилася в його способі життя і тих творах, в яких він веде діалог зі своїми сучасниками.

Для Сократа філософія теж була способом життя, однак він не був мандрівним, як не був мандрівним ніхто з античних філософів, бо античний грек не мислив себе окремо від рідного поліса. А ось в Індії були мандрівні проповідники, з'явилися вони й в Європі з поширенням християнства. Релігія відкрила всередині людини незалежну від зовнішнього світу реальність. Усвідомлюючи її всередині себе, мандрівний проповідник стає вільним від суспільства, а ось академічний філософ – це ще питання. Щоб зрозуміти свою свободу, йому потрібно втілити теоретичну систему в спосіб життя. Але і цього мало. Потрібно ще усвідомлювати себе вільним від суспільства. У моєму розумінні мандрівний філософ зовсім не той, хто багато подорожує, а той, який може в будь-який момент від усього відмовитися заради розуміння істини – від соціального стану, від стабільного життя, від визнання і поваги з боку навколишніх людей, від своєї соціальної ролі. Завдяки цьому він завжди відчуває внутрішню свободу.
nikolai_karpitsky: (Default)
Думав почати роботу над докторською дисертацією, але вимоги до них в Україні просто неможливо виконати. Основні наукові результати дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук з 01 вересня 2022 року має бути висвітлено не менше ніж п’яти статтях, опублікованих щонайменше у двох різних періодичних виданнях, включених до категорії «А». Черга в такі журнали на багато років. Причому в списку фахових журналів тільки два філософського напряму. Один навіть не філософський, а історико-філософський, а другий – антропологічного напряму. Тобто тут річ вже не тільки в багаторічній черзі, а й в тому, що за багатьма напрямам філософії таких журналів просто немає. Можна було б припустити, що так задумано, щоб з'являлися нові філософські журнали категорії «А». Однак уже два роки минуло як вже набули чинності нові вимоги, а нових журналів так і немає.

Однак є одне послаблення, до таких журналів прирівнюються закордонні видання, які проіндексовані у базах даних Web of Science Core Collection та/або Scopus. У мене є одна скопусівська стаття, але вона в українському журналі, а українські скопусівські журнали не зараховуються. Ось якби вона була в російському скопусівському журналі російською мовою, то тоді б її зарахували. Така ось дискримінація українських журналів.

Я ось що думаю. Якщо зараз талановита молодь побачить, що соціальні ліфти в науці та освіті не працюють, то буде вибирати іншу сферу діяльності. З одного боку, державі вигідно економити гроші на зарплатах професорам. Але стратегічно втрат буде більше. Жодна країна, яка не розвиває власну науку, не зможе перейти з розряду тих, що відстають, в розряд розвинених.

January 2022

S M T W T F S
      1
2345 6 78
9101112131415
16171819202122
2324252627 2829
3031     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 22nd, 2025 03:15 am
Powered by Dreamwidth Studios