nikolai_karpitsky: (Default)
[personal profile] nikolai_karpitsky
Григорія Сковороду часто називають мандрівним філософом. Але що це означає – бути мандрівним філософом? Це одне з питань, який ми збираємося обговорити на науково-просвітницькому круглому столі, присвяченому Григорію Сковороді.

Філософія існує у двох формах – в академічній, як теоретична система, і в практичній - як досвід життя. Григорій Сковорода не був академічним філософом, і його філософія втілилася в його способі життя і тих творах, в яких він веде діалог зі своїми сучасниками.

Для Сократа філософія теж була способом життя, однак він не був мандрівним, як не був мандрівним ніхто з античних філософів, бо античний грек не мислив себе окремо від рідного поліса. А ось в Індії були мандрівні проповідники, з'явилися вони й в Європі з поширенням християнства. Релігія відкрила всередині людини незалежну від зовнішнього світу реальність. Усвідомлюючи її всередині себе, мандрівний проповідник стає вільним від суспільства, а ось академічний філософ – це ще питання. Щоб зрозуміти свою свободу, йому потрібно втілити теоретичну систему в спосіб життя. Але і цього мало. Потрібно ще усвідомлювати себе вільним від суспільства. У моєму розумінні мандрівний філософ зовсім не той, хто багато подорожує, а той, який може в будь-який момент від усього відмовитися заради розуміння істини – від соціального стану, від стабільного життя, від визнання і поваги з боку навколишніх людей, від своєї соціальної ролі. Завдяки цьому він завжди відчуває внутрішню свободу.
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

January 2022

S M T W T F S
      1
2345 6 78
9101112131415
16171819202122
2324252627 2829
3031     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 22nd, 2025 05:09 pm
Powered by Dreamwidth Studios